Merkez Bankası Bu Kez Hedefi Tutturacak Gibi!

durmus-yilmaz-dan-ozelestiri_b[1]2006 yılından bugüne hedeflediği enflasyon oranını tutturamayan Merkez Bankası, enflasyon hedefleri konusunda 2009 yılı sonu itibariyle rüştünü ispat etmeye hazırlanıyor.

Uluslararası kuruluşların övgüsünü kazanan Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, enflasyon hedefinin %10’un altında bulunduğu 2009, 2010 ve 2011 yıllarındaki hedeflerin tutması için kamu açıkları gibi pek çok konuya dikkat çekmişti.

Tüketici Fiyatları Endeksi Yıllık DeğişimDurmuş Yılmaz, uluslararası iki yayından, iki ayrı ödül aldı.  Yılmaz, Euromoney dergisinin ‘2009’un En İyi Merkez Bankası Başkanı’ ödülünü Euromoney Başkanı Padraic Fallon’dan aldı. Durmuş Yılmaz, tören sonrasında kendisine yöneltilen “Türk kamuoyunun bu başarıyı yeterince algılayabildiğini düşünüyor musunuz?” sorusu üzerine şunları kaydetti:

“Türk kamuoyu bu başarıyı şöyle algılayacak; İnşallah bizim şu ana kadar aldığımız kararlar çerçevesinde düşen faizlerin sonucunda yatırımlar artacak, toplam talep artacak, işsizler iş bulacak, biz asıl ödülü o zaman alacağız.”

Global Finance dergisi merkez bankalarını derecelendirdiği çalışmasında TCMB’nin notunu geçen yıla göre artırarak B’ye çıkardı, buna ilişkin ödül de Yılmaz’a sunuldu. Yılmaz, Global Finance’ın “En İyi Banka” ödül töreninde, “Duyduğuma göre Global Finance merkez bankalarına da not vermiş. Bana da B notunu vermiş. Geçen seneye göre notumuzu yükseltmişler. Umarım bu Türkiye’nin notuna da yansır” dedi.

Mum ve bidonun yerini biliyoruz’

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Bankalar Birliği’nin resepsiyonunda bir gazeteci kriz stratejisini sorunca, “Napolyon, Moskova’ya girdiğinde buz üzerinde yürürken nasıl çıkacağını da biliyordu” dedi. Durmuş Yılmaz, “Krize karşı B, C planınız var mı?” sorusunu yönelten gazeteciye de “Sen evli misin?” diye sorarak şunları söyledi: “Eşine sor bakalım. Elektrik, su kesildiğinde ne yapar? Mum nerede, bidon nerede biliyordur. Kafasında en az 2-3 çeşit stratejisi vardır.”

Merkez Bankası’nın bağımsızlığı gibi konularda pek çok tartışma yaşanırken, hammadde fiyatlarının düşmesi ve piyasalardaki daralma, hedefin de altında bir enflasyon oranını mümkün hale getirebilecek.

TÜFE Değişim Oranları

Merkez Bankası Bu Kez Hedefi Tutturacak Gibi!” hakkında 3 yorum

 1. Çok Kıymetli Uğur Hocam; Yine fem-i muhsin bir lisanla, nefis bir yazınızı daha okumuş bulunmaktayım.Akabinde, Pek Muhterem Üstad Sayın İslam Çankaya Hocamın, “Ay Çiçeklerim” adlı şiir kitabından bir alıntı yapacağım;
  SÖZÜN GÜCÜ
  SÖZÜN GİREMEDİĞİ YER,
  YA KALE KAPISI, YA ZİNDAN ARASI,
  YA VİRANLIKTIR, YADA KARANLIK..
  Bir cinasla tamamlamak gerekirse, enflasyon senaryoları, %10 eşiğinin altında gerçekleşirse, Türkiyenin Uluslararası Kojektürde ki yeri bence Operadaki Hayaletin İbiş’in Rüya sından çıkması demektir ki buda Göl Maya tutmaya hazır ve nazır olmuyormu?.Saygılarımla.

 2. Muhterem Uğur Hocam; bu faizler daha ne kadar düşecek, birde gayrimenkul yatırımı için zaman noktasında 2010 un ilk çeyreğini ve ikinci çeyreğini beklemeyi uygun bulanlara katılıyormusunuz?Teşekkürler.

 3. bence 2010’un ilk çeyreğini beklemeye gerek yok gayrimenkul için. Şu anda uygun bir zaman olduğunu düşünüyorum.

Yorumlar kapalı.