Kamu Bankaları Olmasa Tüketici Yandı

06-bank-credit-card[1]Merkez Bankası verilerine göre kamu bankaları, tüketici için kritik önem taşıyan taksitli kredi kartlarında geçen yıla göre % 96,2’lık artışla tüketimin finansmanında önemli bir rol oynadı.

Kamu Bankaları özel bankaların %1,5 azalttığı kredi kartı finansmanlarına ek olarak, tüketici kredilerinde de %17’lik bir artış sağlayarak ekonomiye destek verdi. Özel bankaların taksitli ticari krediler, tüketici kredileri ve taksitli bireysel kredi kartları kategorilerinin tümünde düşüş görüldü.

Kredi Oranları

Krizin ilk günlerinden beri özel tüketimin artması lehinde yapılan kampanyaların aksine özel sektöre ait bankacılık kesiminin tüketiciye hitap eden finansman araçlarını desteklememesi eleştiri konusu olmuştu. Ekonominin ilk yarısında bankaların karlarındaki artış oranları da, reel kesimin kredi ihtiyacının zirveye çıktığı günlerde bu yorumların üzerine tuz biber ekmişti.

Merkez Bankası’nın haftalık basın bülteninde dün itibariyle yer verilen kredi rakamları gösteriyor ki; kamu bankalarının tüketici finansmanına desteği olmasa, piyasaların fon ihtiyacı daha da artacak.

krediler01

Kamu Bankaları Olmasa Tüketici Yandı” hakkında bir yorum

  1. Ne Şam’ın şekeri ne Arabın yüzü; kamu bankaları da özel bankalar da sınırları ve hedefleri belirli bir sisteminin işlemesi için faaliyet gösteriyor: faiz ekonomisi. Halkın ve müteşebbislerin bocalamasının sebebi de bu bankacılık sistemi değil mi? Hem gemiden itiyorlar hem de boğulmak üzereyken can simidi uzatıyorlar. Gemiden çıkıp üzerinizi kurularken bir daha itiyorlar. Bu böyle tekrarlanıp duruyor. Ekonomi yönetiminin teşvik sistemini geliştirmesi çözüme katkı sunabilir.

    PS: Sayın yazarın yazıları gerçekten zihne küşayiş veriyor, tebrikler.

Yorumlar kapalı.