İşe yeni girenlerin sigorta primi İşsizlik Fonu’ndan karşılanacak

İşsizlik dizboyuSon bir yılda %3 oranında artan işsizlik oranı, Hükümeti yeni teşvik paketleri uygulamaya yönlendiriyor.

Kısa çalışma ödeneği ile sigorta primlerinin 5 puan indirilmesinin ardından, yeni teşvik uygulamasına göre yılsonuna kadar yeni işe girenlerin sigorta primleri 6 ay boyunca İşsizlik Fonu’ndan karşılanacak. Bakanlar Kurulu 6 aylık süreyi bir yıla kadar uzatma yetkisine de sahip olacak.

Daha önce 18–29 yaşları arasındaki kadınlar ile genç istihdamı kapsayan teşvik, yeni işe giren herkesi kapsayacak şekilde yaygınlaştırıldı.

Teşvikten faydalanmak için aşağıdaki şartların yerine getirilmesi gerekiyor:

1-Son üç aydaki çalışan sayısına ek yeni kişilerin istihdam edilmesi şartının uygulanmasında teşvik miktarı asgari ücret dikkate alınarak hesaplanacak. 18 Ağustos 2009 ile 31 Aralık 2009 arasında işe girenler teşvikten yararlanacak.

2-İşverenler istihdam artışı sağladıklarında teşvikten yararlanabilmek için SGK Müdürlüklerine başvuruda bulunacak.

3-Kaçak işçi çalıştırılmayan işyerleri teşvikten yararlanabilecek.

4-Devir, birleşme ve bölünme ve yeni bir isimle faaliyet gösterme hallerinde teşvikten yararlanılamayacak. 

5-Yeni istihdamın emekli bir personelden oluşmaması sağlanacak.

6-Teşvik edilen personel başka bir istihdam teşvikinden yararlanalar arasında bulunmayacak.

 Bakalım bu yeni teşvik işveren kesiminden nasıl bir karşılık görecek?

İşe yeni girenlerin sigorta primi İşsizlik Fonu’ndan karşılanacak” hakkında 4 yorum

  1. Değerli Hocam; dün Manisa SGK’na bir işverenimizin, işyerine 18.08.2009-31.12.2009 devresi noktasında istihdam ettiği 3 işçi girişini teşvik kapsamına dahil etmek üzere uygulamadan yararlanması için müracaat ettik. Ancak işçilerden birinin, bu işyerine girmeden 5 ay önce bir başka yerde sigortalı çalışmış olması ve teşvikten yararlanmamış olmasına rağmen, kurumca genel karine olarak, tekrar işe girişlerin anılan teşviğe dahil edilemeyeceği şeklinde bir icraatın var olduğunu saptadık. Hal böyle olunca anladık ki gökten üç elma düştü, ikisi SGK kurumuna, biri de mutsuz işverenimizin alacak kasasına. Saygılarımla.

  2. Merhaba Hocam; Ben Alaşehir’den Leyla Yıldız. Sitenizi düzenli olarak takip ediyorum ve faydalanıyorum. Yazılarınızın sürekliliğini temenni ediyorum. Emeğiniz için teşekkürler.

  3. Merhaba Hocam;
    Yeni teşvik uygulaması bence gerçekten çok doğru ama bir o kadar da gecikmiş bir uygulama.Ama ne yapalım zararın neresinden dönersek kardır…
    Yakın bir tanıdığım yararlanabildi.Ama çevreden olumsuz neticeleride çok duyuyorum.Bunlara bir örnekte Nuray Hn işvereninin yararlanamaması. Açıkçası çok şaşırmadım ne de olsa burası Türkiye.
    Saygılarımla.

Yorumlar kapalı.